Spočítali jsme mandloně!

26.02.2019

Víte, kolik stromů mandloní roste v našich sadech? Pravděpodobně jste se setkali s několika různými odhady, ale přesný počet nebyl znám, protože podrobné sčítání doposud nikdy neproběhlo. To se ovšem změnilo v úterý 26. února, kdy si tento úkol vzali na starost žáci 9. ročníku ZŠ Komenského pod taktovkou Odboru pro životního prostředí a Marketingu a kultury Města Hustopeče.

"Počty stromů potřebujeme znát jednak kvůli tipovací soutěži na našem facebookovém profilu a jednak taky kvůli překvapení, které plánujeme na Slavnosti mandloní a vína. Ty vypuknou v sobotu 23. března a my už teď finišujeme s programem" svěřila nám důvody sčítání produkční Jana Tupá.

Návštěvníci největší jarní akce ve městě pomohou Městu Hustopeče vytvořit rekord! "Kdo bude stát v den slavností v 15:30 na Dukelském náměstí u hlavního pódia, může být jedním z těch, kterým naše hostesky zdarma rozdají panáka mandlovice. Následně v 16:00 si pod dozorem oficiálního komisaře a na výzvu moderátora tímto panákem všichni připijí a do České knihy rekordů se tak zapíšeme jako Největší přípitek mandlovicí," popisuje Jana Tupá a dodává, že každý zúčastněný si během navazujícího koncertu mohou ve stánku Turistického informačního centra na náměstí nechat vypsat potvrzení o účasti v rekordu se svým jménem.

Informaci o počtu stromů v sadech využije i odbor životního prostředí, který akci zorganizoval. Počty mandloní totiž doposud nikdy takto podrobně evidovány nebyly. "Vždycky jsme ty počty odhadovali podle leteckých snímků, které ale nebyly ani přesné a ni aktuální, proto jsme tuto iniciativu sami uvítali," pochvaluje si akci Petr Berka z Odboru životního prostředí, který celé sčítání organizoval a pečlivě zapisoval.

A jakého čísla se nakonec dobrovolníci dopočítali? V Hustopečských sadech roste přesně 1132 zdravých mandloní a návštěvníci Slavností a vína se tak mohou těšit, že v den slavností v 15:30 u hlavního pódia rozdáme přesně 1132 panáků mandlovice a společným přípitkem si připíšeme originální rekord. Buďte u toho!