Jaro jsme stihli přivítat. Mandloňové květy odvál sníh.

27.03.2023

Je pondělí 27. března a za okny poletuje lehký sníh. Je až neuvěřitelné, že ještě včera v ulicích města a především v mandloňových sadech vítaly tisíce lidí jaro. Vychutnávali si u toho sluneční paprsky, občas přerušované lehkým jarním deštěm.

Na Slavnosti mandloní a vína, ze kterých se poslední roky stává mediální fenomén, se chystaly desetitisíce lidí z celé republiky i zahraničí. Několik týdnů dopředu bombardovali naše Turistické centrum s jedinou otázkou - "Už kvetou?"

Mandloně jakoby cítily tlak, který se na ně chystá, a rozhodly se, že vykvetou týden před slavnostmi, aby si je mohli prohlédnout i ti, kteří zrovna neholdují davovým akcím. Těžko říci, jestli dřívější květ sadů odlehčil gastronomickému festivalu, nebo jenom znásobil množství lidí, kteří sady a celé město atakovali po celý týden předem. Každopádně s dnešním ochlazením můžeme oficiálně ohlásit, že mandlové šílenství pro letošní rok skončilo. A jak jsme jej ustáli?

Nelze vyjmenovat vše, co se během 48 hodin v Hustopečích událo. Jsou to tisíce příběhů, zážitků a vzpomínek. Především těch hezkých a milých, jak z pozice pořadatele věříme.

Oproti loňským ročníkům jsme museli investovat mnohem více prostředků do zajištění hlídacích i úklidových agentur. S pomoci dopravního inspektorátu a průmyslových firem na periferii Hustopečí jsme využili doslova každý kousek města k tomu, aby mohla vzniknout odstavná parkoviště. Veřejnou dopravu koordinovala Centrála integrovaného dopravního systému a provoz na silnicích hlídala státní policie. S čistým svědomím můžeme prohlásit, že připraveni jsme byli na vše. Až na jednu věc - ignoraci a neukázněnost některých návštěvníků. Naštěstí jich nebylo mnoho a díky trpělivosti a kreativitě místních z toho nakonec vzešlo i mnoho dobrého.

Dukelským náměstím prošlo v sobotu 25. března necelých 9 000 návštěvníků. Šest restaurací mělo po celý den plné ruce práce, aby nasytily hladové krky mandlovými dobrotami. Žízeň návštěvníků hasili hustopečští vinaři a duši pohladily svým zpěvem a tancem děti z mateřských školek a Základní umělecké školy. O zábavu se postarali statní jedlíci, kteří se pokoušeli co nejdříve sníst sedm báboviček. Překvapivě vyhrál pan Marián Beňo ze Slovenska neuvěřitelným časem 2 minuty a 21 vteřin. Stejnou vervu předvedl divákům i tým MaKových panenek, který pod taktovou kuchařského studia Divoká vařečka soupeřil s týmem dobrovolníků ve výrobě dýňových raviol s mandlemi. Svůj prostor na náměstí si našli rodiče s dětmi i milovníci vína. Ti se usadili na parkovišti u staré pošty na vinařském plácku s cimbálovou muzikou.

Kolik lidí prošlo mandloňovou stezkou a sady, to můžeme jen odhadovat. Zamířily tam tisíce nadšenců. Ti v drtivé většině absolvovali soutěžní trasu a užili si celodenní vycházku. Vůbec se jim nedivíme - hustopečské spolky opět předvedly neskutečnou kreativitu. Připravili soutěžní a občerstvovací stanice. Koňáci z Valkýry, rybáři, myslivci a spolek Všehoschopných si získali srdce návštěvníků a naše velké díky, stejně tak umělci, kteří v nedělním programu bavili návštěvníky na ArtPlace přímo mezi mandloněmi.

Děkujeme všem, kteří přišli oslavit krásu probouzející se přírody. Na video reportáž se můžete těšit v dalším vydání Hustopečského magazínu.

MaKové panenky Marketingu a kultury města Hustopeče